mirbud
gplus
linkedin
youtube

Profesjonalne szkolenia gastronomiczne podczas Mazury HoReCa

Targi Mazury HoReCa 2018 to nie tylko konkursowe emocje, pokazy kulinarne na żywo, spotkania biznesowe wystawców z profesjonalnymi kupującymi. To również możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy podczas szkoleń gastronomicznych skierowanych do restauratorów, szefów kuchni, osób zarządzających personelem i kosztami w restauracji czy tych, którzy dopiero startują z biznesem gastronomicznym.

Szkolenia podczas targów przeprowadzą Piotr Rogowski i Paweł Gruba, managerowie zewnętrzni V4B (Manager zewnętrzny gastronomii), trenerzy i doradcy z dużym doświadczeniem w branży gastronomicznej. 17.04.2018 zostanie przeprowadzone szkolenie pt. "Nowoczesne zarządzanie personelem w gastronomii, czyli zbuduj kompetentny i zadowolony zespół. Zwiększ obroty przez motywację", a 18.04.2018 szkolenie pt. "Policzalna restauracja. Zarządzanie finansami w gastronomii, czyli znajdź odpowiedź na pytanie: gdzie są te pieniądze?".
 
Szkolenia dla restauratorów, właścicieli i managerów gastronomii, szefów kuchni i osób związanych z zarządzaniem personelem i kosztami są BEZPŁATNE. Wystarczy wypełnić formularz i zgłosić swój udział:
 
 
 
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU, ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!